У панк-року, принаймні на заході, репутація політичної музики. Але, як і в більшості випадків з панком, це досить грубе узагальнення. Адже спочатку він формувався як просто соціально-гострий рок-н-рол, а від політики тримався на поважній відстані.
Мистецтво поза політикою
Всупереч поширеній думці, панк-рок зародився не на акціях юних анархістів, в середовищі нью-йоркської богеми. Саме бідні поети, художники, музиканти та претензійні критики проклали йому дорогу. У той період модернізм перейшов у стадію пост, митці проголосили мистецтвом може бути що завгодно, навіть беззмістовне, буденне та бридке та почали досліджувати красу потворного. У цій течії утворилися перші гурти, які свідомо занурились в експерименти з грубим звучанням рок-музики.
Подібну публіку, зазвичай, значно більше цікавиться власною творчістю аніж політикою, тож вони намагалися триматися осторонь від прямих гасел. Звісно в окремих митців можливо були власні політичні погляди, але їх здебільшого залишали поза сценою.
Анархія в Сполученому Королівстві
Малкольм Макларен був одним з тих хлопців захоплених революцією, але замість того щоб піти на барикади, хотів робити це культурно. Зиму між 1974 і 1975 роком він провів у Нью-Йорку, де й познайомився з тим, що згодом назвуть панк-роком. Саме там були його перші спроби збагатити музичні виступи елементами контраверсійної пропаганди, та місцеву публіку це не вразило. Але поразка не зламала дух Малкольма, повернувшись на батьківщину він вирішив знов поєднати власні ідеї та концепції нью-йоркського андеграунду, цього разу на англійській землі.
Отож, Макларен відкрив крамничку у Лондоні, де спочатку торгував здебільшого платівками та різноманітними тематичними дрібничками. Згодом, коли асортимент змістився у бік авторського одягу, для його реклами було вирішено використати рок-групу. Для цього він підібрав хлопців з гурту The Strand, які просто вештались навколо, знайшов нового вокаліста і дав їм нову провокативну назву Sex Pistols.
А потім... Потім Джоні Роттен проволав у мікрофон про анархію для Сполученого Королівства. І це була іскра, від якої спалахнуло паливо соціальної напруги розлите по Британії. Звісно “Anarchy In The U.K.” не перша в історії пісня про політику та проблеми суспільства, та й Джоні насправді ніколи не був анархістом, але з поміж тогочасної музики її вирізняє проактивна позиція, більш характерна для революційних і воєнних творів. Адже окрім обурення станом речей у країні, текст більше зосереджений на отримані бажаного шляхом анархії. Саме образ досягнення власної мети попри тиск суспільства, зробив цю пісню дороговказом для фрустрованого й розлюченого покоління. І дав напрямок всім хто хотів висловитися, але не знав як.
Отак панк-рок привернув до себе представників різноманітних ідеологій та політичних течій, а його тексти сповнилися лозунгами та закликами до дії.
Джерела
Панк-рок Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії. (Я ж казала, це посилання ви будите бачити часто)
Anarchy in the U.K. Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Немає коментарів:
Дописати коментар